Basında Biz

PKK Tarafından Kaçırılan Çocukların Hukuksal Durumu / 14 Eylül 2019: Beyaz Gazete

Avukat Mehmet Ali Çerkez

Av. Mehmet Ali ÇERKEZ

HUKUKÇULAR PKK’NIN KAÇIRDIĞI ÇOCUKLARIN YASAL DURUMUNU DEĞERLENDİRDİ

Silahlı terör örgütü PKK tarafından çocukları kaçırılan Diyarbakırlı annelerin HDP binası önünde oturma eylemi, örgüt tarafından alıkonulan çocukların ailelerine dönmeleri halinde haklarında uygulanacak yasal süreci gündeme getirdi. Hukukçulara göre PKK tarafından dağa kaçırılan çocuklar ailelerine dönmeleri halinde aleyhlerinden ceza işlemi uygulanmayacağı gibi alıkonuldukları için mağdur konumunda değerlendirilecekler.

Ceza avukatı Mehmet Ali Çerkez: ‘PKK tarafından kandırıldığını ya da zorla dağa götürüldüğünü beyan eden kişinin beyanı, doğal hayatın akşına uygunsa, doğru söylediği tespit edilirse kesinlikle bir ceza uygulanmaz. Hatta bu kişi iradesi dışında dağa götürüldüğü için hürriyeti tahdit edilmiştir. Bu durumda mağdur konumundadır. Yani Diyarbakırlı annelerin uğruna eylem yaptıkları çocukları yasal olarak mağdurdur’ ‘Kaldı ki kendi isteğiyle dağa çıkmış ama sonradan pişmanlık gösterip devlete sığınan örgüt üyeleri hakkında bile yasalar lehte uygulanır. Burada esas olan kişinin samimiyetidir’

PKK Tarafından Kaçırılan Çocukların Hukuksal Durumu / 15 Eylül 2019: Türkiye Gazetesi

Avukat Mehmet Ali Çerkez

Av. Mehmet Ali ÇERKEZ

DAĞDAN DÖNEN ÇOCUK CEZA ALMAZ

Silahlı terör örgütü PKK tarafından çocukları kaçırılan Diyarbakırlı annelerin HDP binası önünde oturma eylemi, örgüt tarafından alıkonulan çocukların ailelerine dönmeleri hâlinde haklarında uygulanacak yasal süreci gündeme getirdi.

Hukukçulara göre PKK tarafından dağa kaçırılan çocuklar ailelerine dönmeleri hâlinde aleyhlerinden ceza işlemi uygulanmayacağı gibi alıkonuldukları için mağdur konumunda değerlendirilecekler. Ceza avukatı Mehmet Ali Çerkez “PKK tarafından kandırıldığını ya da zorla dağa götürüldüğünü beyan eden kişinin beyanı, doğal hayatın akşına uygunsa, doğru söylediği tespit edilirse kesinlikle bir ceza uygulanmaz. Hatta bu kişi iradesi dışında dağa götürüldüğü için hürriyeti tehdit edilmiştir” dedi.

PKK Tarafından Kaçırılan Çocukların Hukuksal Durumu / 14 Eylül 2019: Anadolu ajansı

Avukat Mehmet Ali Çerkez

Av. Mehmet Ali ÇERKEZ

HUKUKÇULAR PKK’NIN KAÇIRDIĞI ÇOCUKLARIN YASAL DURUMUNU DEĞERLENDİRDİ

PKK ve onun siyasi uzantıları tarafından kandırılarak dağa çıkarılan çocukların yasal durumlarına ilişkin tartışmaların geçmişte de yapıldığını aktaran ceza avukatı Mehmet Ali Çerkez, yasal düzenlemelerin bu konumdaki çocukların lehine olduğunu vurguladı.

Türk Ceza Kanununa (TCK) göre iradesi sakatlanarak dağa kaçırılan çocuklara ceza verilmediğine dikkati çeken Çerkez, şöyle devam etti:

“Dağdan eve dönenleri yasal zeminde ikiye ayırmak gerekiyor. Birincisi kandırılarak ya da kaçırılarak dağa götürülenler, ikincisi kendi isteğiyle dağa çıkıp sonradan duyduğu pişmanlık üzerine devlete sığınanlar. Zorla ya da kandırılarak dağa götürülen biri bulduğu ilk fırsatta ailesine döndüğünde yasal süreç şöyle işleyecek: Öncelikle savcı bu kişinin beyanına başvurur. Kandırıldığını ya da zorla dağa götürüldüğünü anlatan bu kişinin ifadeleri doğal hayatın akşına uygunsa, doğru söylediği tespit edilirse hakkında kesinlikle ceza uygulanmaz. Hatta bu kişi iradesi dışında dağa götürüldüğü için hürriyeti tahdit edilmiştir. Bu durumda mağdur konumundadır. Yani Diyarbakırlı annelerin uğruna eylem yaptıkları çocukları yasal olarak mağdurdur. Kaldı ki kendi isteğiyle dağa çıkmış ama sonradan pişmanlık gösterip devlete sığınan örgüt üyeleri hakkında bile yasalar lehte uygulanır. Burada esas olan kişinin ifadesindeki samimiyettir.”